Головна / Сад та Город / Врожайність картоплі – як її підвищити без особливих витрат!

Врожайність картоплі – як її підвищити без особливих витрат!

Урожайность картофеля – как ее повысить без особых затрат!

Врожайність картоплі залежить від багатьох чинників і це не тільки погодні умови. Сорт рослини і грунт також впливають на кількість зібраного овоча з однієї сотки. Якщо ви хочете вирощувати рекордні врожаї і отримувати на одній сотці площі до 1 тонни картоплі і більше, необхідно звертати увагу на безліч факторів: як правильно садити овоч, коли треба прополювати, рихлити і підгортати, як ефективно провести боротьбу з шкідниками, щоб не нашкодити рослині, потрібно витримувати сівозміну і як правильно це зробити, дізнаєтеся далі!

Сівозміна картоплі – перший фактор, що суттєво впливає на урожайність

Насамперед, перед посадкою картоплі, треба звернути увагу на попередників, які до цього там росли. В ідеалі, якщо у вас буде історія за 2-3 роки. Не рекомендується проводити посадку на наступний рік після соняшнику, ріпаку, гарбуза, кукурудзи – ці рослини згубно впливають на ґрунт і після них потрібно збагачення корисними речовинами та органічними добривами.

Ідеальними попередниками для картоплі є бобові (горох, квасоля) або багаторічні трави, які практично не впливають на склад ґрунту при зростанні, а їх зелена маса і коренева система – найкраще добриво.

У сільських господарствах була розроблена ідеальна сівозміна для картоплі: 1 рік зернові (переважно пшениця або жито), 1 рік різнотрав’я (суданка, льон), 1 рік бобові (горох переважно) і потім картопля. Причому кожна культура повинна вирощуватися з добривами, які покладаються їй за паспортом культури.

Якщо площа посадки невелика, тоді можна змінити сівозміну і садити 1 раз у 2 роки на одному і тому ж місці, але потрібно слідкувати за хворобами рослини – як правило, після декількох років починає прогресувати гниль і з’являється велика кількість комах-шкідників. Боротися з ними можна, але це потребує багато фінансових витрат, особливо на профілактичні методи боротьби.

Сівозміна може дати +50% урожаю, тому не варто нехтувати нею. Якщо ви сумніваєтеся, чи треба змінити культуру на цій ділянці землі, то можна зробити хімічний аналіз грунту. Вартість такого аналізу не така вже й велика, залежно від складності самого аналізу і розцінок компанії, яка його здійснює. Але ці гроші, як правило, дозволяють заощадити солідну суму, особливо якщо ви думаєте серйозно займатися картоплею і зайняти нею більшу площу.

Урожайность картофеля – как ее повысить без особых затрат!

Врожайність картоплі – як її підвищити

Правильна посадка картоплі

Техніка посадки «сажу туди, де місце є» вже давно застаріла і сучасна методика передбачає 2 основних способи посадки картоплі:

 • Шаховий. Найбільш популярний метод для тих, у кого дуже мало кущів. Він передбачає ручну висадку, де садиться 2 рядки, після чого в міжряддях додаються ще кущі, рівномірно відокремлені від найближчих в ряді рослин. Міжряддя в такому випадку будуть не менше 70 см, відстань між кущами не менше 45 см. Висадка таким способом дозволить збільшити врожай на 15-20% за рахунок додавання кущів у місця, призначені для проходу спецтехніки або прополки. Єдиний мінус такого способу – дуже великі труднощі при прополці, підгортанні і розпушуванні грунту, так як міжрядь, як таких, не буде і доведеться вручну обробляти кожен кущ.
 • Траншейний. Виривається одна довга траншея глибиною 15-20 сантиметрів і в неї кладеться картопля через кожні 30-40 см. Таким чином, у вас виходить один суцільний ряд через весь город. Відстань між такими рядками не повинно бути менше 50 сантиметрів, але і не більше 70, так як в такому випадку ви будете втрачати урожай у співвідношенні до одиниці площі.
Читайте:   Умови зберігання картоплі в квартирі або в погребі

І перший, і другий спосіб має свої переваги, але підходить тільки для невеликої ділянки на дачі, а інший використовується для висадки на великих площах, де головне – зручність в догляді за рослиною і можливість механізованої обробки кущів. Існують спеціальні маркери для розмітки площі перед посадкою – це прості «граблі», відстань між зубами яких є міжряддям для рослини. Їх можна виставити на 60 см і розмітити город або встановити 75-80 см і розмітити у сітку – для посадки шаховим способом.

Садити картоплю необхідно на глибину не менше 15 сантиметрів, можна і глибше, якщо розраховуєте на спекотне літо, так як бульби можуть на сонці «пригорати», стають зеленими або темніють. Розраховувати на хороший врожай у такому випадку марно, так як для правильного розвитку і росту бульб потрібні прохолода, багато вологи і тінь. Занадто глибоко поміщати бульби також не рекомендується – не більше 25 сантиметрів. В іншому випадку проростки будуть занадто довго пробиватися назовні, ослабнуть, що призведе до тривалого розвитку стебла, втрат в обміні органічних речовин і хлорофілу. Як наслідок – недорозвиненість бульб.

Бажано відразу кидати по 200-300 грам органічних добрив під кожен кущ, але така робота дуже кропітка і важка, тому мало хто так робить. Найбільш поширений спосіб добрива ям при посадці – засипка органічних добрив і селітри в траншею. Це займе не багато часу, а ефект вас неодмінно порадує – швидкий старт картоплі і великі стебла, а далі справа вже стане тільки за поливом, щоб органіка швидше розклалася і дала всі потрібні елементи рослині.

Врожайність картоплі – як її підвищити

Урожайность картофеля – как ее повысить без особых затрат!

Урожайность картофеля – как ее повысить без особых затрат!

Прополка, розпушування, підгортання, полив – як це впливає на врожайність картоплі

Після того, як посадка здійснена, а перші стебла картоплі починають «прокльовуваться», необхідно задуматися про правильну обробку грунту і догляду за картоплею. З перших днів здійснюють періодичну прополку. Так як бур’яни сходять набагато швидше, то на момент, коли картопля не більше 2-3 см у висоту, вони вже по 10-15 см і висмоктують з грунту всі корисні мікроелементи і органічні добрива.

Важливо! Ніколи не починайте полоти картоплю, якщо вона ще не вилізла із землі – є ризик пошкодити точку росту на росткові, після чого кущ може загинути.
Читайте:   Від чого жовтіє часник і як це виправити

Прополка дозволить вам зберегти склад грунту і зберегти всі необхідні для росту і розвитку речовини. Також вона розпушує кірку на землі, яка утворилася за час після посадки. Це забезпечить велику кількість повітря коріння, отже – прискорить процес розвитку стебла. Його правильний ріст відіграє основну роль, так як при фотосинтезі листя виробляється хлорофіл, який направляється в бульби і перетворюється там на крохмаль, збільшуючи масу картоплі. Якщо стебло буде невелике, а листя мало, то кількість картоплин під кущем зменшиться, а їх розмір вас не порадує.

Прополку краще всього здійснювати 1 раз на тиждень. Якщо такої можливості немає, тоді хоча б 1 раз в два тижні і чергувати її з розпушуванням грунту. При вирощуванні картоплі на дачі часто використовують розпушувачі землі – спеціальний металевий інструмент, який нагадує гостру сапу. Він дозволяє розпушити землю на глибину до 10 см, що дає:

 1. Максимальний доступ кисню рослині і прискорює його ріст і розвиток.
 2. Очищення від «нитки» – дрібних бур’янів, залишків коренів і проростків, які знаходяться у верхньому шарі грунту і висмоктують з нього поживні речовини.
 3. Можливість знизити тиск ґрунту на бульби. Коли земля злежується тривалий час (особливо якщо поливається рідко), вона утворює монолітну плиту, дає тиск на бульби картоплі. Розбивка такої плити дозволяє звільнити місце для росту картоплі.

Полив – одна з головних умов при вирощуванні картоплі. За великим рахунком, ні про який врожай не може бути й мови, якщо земля буде 3-4 тижні без поливу, так як бульби відразу атрофуються (стануть менше в розмірах) і перестануть рости. Поливати треба не менше 1 разу на тиждень, рясно, щоб земля повністю просочилася водою і стала м’якою. Саме в той момент, коли вона волога, картопля починає активно рости і розсовувати грунт навколо бульб. При сухій землі рослина не може її зруйнувати і залишається колишніх розмірів.

В ідеалі встановити краплинний полив, але його ціна буде не по кишені багатьом садівникам, а рентабельність такої установки починається на відносно великих площах. Тому можна використовувати звичайні розпилювачі. Поливати тільки ввечері, вночі або рано з ранку. При температурі повітря +20 0С і вище листя можуть підгорати на сонці під час поливу.
Читайте:   Як збільшити урожай томатів

Урожайность картофеля – как ее повысить без особых затрат!

Урожайность картофеля – как ее повысить без особых затрат!

Врожайність картоплі – як її підвищити

Боротьба з шкідниками – можливий урожай без отрутохімікатів та обробок?

На жаль, виростити картоплю без отрутохімікатів дуже важко, так як у нашій місцевості вже сформувалася велика база шкідників і захворювань цієї рослини. Деякі обходяться просто мильним розчином і купоросом, і цього цілком достатньо до самого збору врожаю, але інші (більшість) активно обприскують картоплю від комах і хвороб. Основними перешкодами на шляху до хороших врожаїв будуть наступні захворювання і шкідники:

 • Колорадський жук. Важко знайти хоч 1 фермера, який не стикався з навалою колорадського жука – смугастий вбивця картоплі лякає кожного городника. Поодинокі особини прибираються вручну: віником з куща збивають у відро з дизельним паливом або розчином солі 15%. При навалі жука обприскують Бомбардиром, Фитофермом, БІ-58, Биколом. Навіть якщо жука немає, можна обробити препаратами для профілактики – захист на 2-3 тижні.
 • Попелиця. Вона особливо небезпечна на ранніх стадіях росту рослини, на великих кущах практично ніколи не мешкає. Невеликі комахи сірого або білого кольору скупчуються в точках росту стебла і можуть пошкоджувати їх. Обробляється попелиця БІ-58 і його сучасними «спадкоємцями».
 • Капустянка. Досить розповсюджений шкідник, який гризе самі бульби картоплі і коріння. В нори заливається розчин мідного купоросу, сольовий розчин 10% або отруту проти комах.
 • Парша. Пошкоджує бульби, інфіковані рослини викопують з грунтом і спалюються для запобігання розповсюдження на найближчі кущі або на рослини наступного року.
 • Фітофтороз. Грибкове захворювання, що розвивається в теплу і вологу погоду. Для знищення грибка можна використовувати різного роду фунгіциди. Розчин зеленки (2%) також дуже ефективний для нейтралізації грибків.

Існує багато інших захворювань, але вони дуже рідкісні і при правильному догляді за картоплею практично ніколи не дають про себе знати.

Урожайность картофеля – как ее повысить без особых затрат!

Урожайность картофеля – как ее повысить без особых затрат!

Урожайность картофеля – как ее повысить без особых затрат!

Середня врожайність картоплі і рекордні показники деяких сортів в нашій кліматичній зоні

З тих часів, коли Болотов вперше почав займатися розведенням картоплі всерйоз і отримував непогані врожаї по 100-200 кг/1 сотку площі, пройшло багато часу. Сучасні сорти можуть давати до 400-800 центнерів з гектара, тобто практично тонну на одну сотку! Звичайно, для цього треба:

 • хороший сорт картоплі;
 • відповідна кліматична зона;
 • правильний догляд.

Врожайність картоплі – як її підвищити

На сьогоднішній день існує вже понад 800 сортів картоплі по всьому світу, так як саме він являє собою основу раціону жителів у багатьох країнах. Також варто враховувати і надзвичайну вигоду вирощування на продаж – рентабельність до 700% на рік, що практично неможливо у випадку з іншими культурами.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*