Головна / Підлога / Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Настелити класне підлогове покриття на бетон без підготовки поверхні і підкладки складно, та й сенсу в подібній економії немає ніякого. Набагато більш практичним рішенням буде попередня укладання фанери на бетонну підлогу. Недосвідченому погляду може здатися, що це марна трата грошей і сил, особливо в умовах сучасної квартири, де підлогу формується переважно з бетонних плит. Насправді настил фанери на бетонну основу дає можливість позбутися від проблем, пов'язаних з укладанням на нерівній поверхні з дефектами, а заодно і утеплити покриття.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Монтаж чимось нагадує наклейку ламінату

Чи можна класти фанеру на бетонну підлогу

Добре відомо, що деревина і бетон за своєю природою є антагоністами. Бетонна основа любить вологу, добре проводить тепло і володіє невеликим коефіцієнтом теплового розширення. Укладання ускладнюється тим, що сучасна фанера погано переносить контакт з водою або водяними парами і має досить великим коефіцієнтом розширення під впливом тепла і поглинених парів вологи.

Тому, перш ніж намагатися стелити фанеру на бетонну підлогу, необхідно вирішити для себе чотири основні проблеми:

  • Правильно вибрати матеріал, не вся фанера однаково підходить для укладання на бетон;
  • Вибрати спосіб розкрою листів, розміри потрібно буде узгодити заздалегідь, в залежності від того, скільки людина буде брати участь в заході;
  • Підібрати спосіб і схему кріплення фанери до бетонної підлоги;
  • Вибрати матеріал для закладення стиків.

В неопалюваному, але обов'язково добре провітрюваному приміщенні настелити фанеру на бетонну підлогу можна за спрощеною схемою. Усередині підсобки, літньої кухні або майстерні листи фанери укладають на бетонну підлогу або на смоляну мастику, або, при наявності гарної гідроізоляції фундаменту, просто на пароізоляційну плівку, без механічного або клейового кріплення.

Переваги і недоліки використання фанери

Якщо порівнювати фанерний підлогу з будь-якими іншими аналогічними покриттям для підлоги, то подібний варіант статі, безумовно, виграє. По-перше, лист фанери має високу міцність, твердістю, і при цьому зберігає достатній рівень гнучкості, для того щоб щільно прилягати до поверхні бетонної підлоги. У порівнянні з фанерних листом плити ОСБ, ДСП легко фарбуються і розшаровуються за умови професійно грамотної укладання покриття. Правильно укласти фанеру на бетонну підлогу не так складно, як може здатися з першого погляду, а служити матеріал буде набагато довше за своїх найближчих конкурентів.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Попередньо матеріал викладають на бетонну підлогу для примірки та підгонки

По-друге, фанера на бетонній підлозі краще сприймає коливання вологості і температури в приміщенні. У більшості випадків матеріал витримує багатогодинний нагрів або контакт з водою без будь-якої шкоди для поверхні. Можна без побоювань кріпити фанеру до бетонної підлоги в кухні або навіть у ванній кімнаті. Правда, в цьому випадку під укладку потрібно буде вибрати відповідну марку матеріалу і клею, або ж використовувати додаткове захисне покриття на основі двокомпонентних поліуретанових або епоксидних лаків.

Читайте:   Паркет беленый дуб в интерьере: рекомендации по выбору цвета

Важливо! Є у фанери один істотний недолік. У деяких марках міститься досить велика кількість формальдегіду, особливо це стосується фанери з березового шпону.

Тому, перш ніж планувати укладання фанерного статі на бетонну основу, буде правильним заздалегідь поцікавитися інформацією з маркування. Зміст фенолу показує індекс Е або клас безпеки. Наприклад, Е1 означає зміст не більше 10 мг, тоді як Е2 – це вже до 30 мг токсичного реактиву.

Способи монтажу фанери на бетонну підлогу

Конкретний спосіб укладання листів вибирають в залежності від стану бетону, розмірів приміщення і кількості осіб, які беруть участь в роботах.

Зазвичай укладання на бетонну підлогу виконують двома способами:

  • Листами максимально можливого розміру. Такий спосіб найчастіше застосовується для простих приміщень з бетонними плитами перекриття підлоги. Фанера – досить важкий матеріал, тому під укладку потрібно 3-4 людини, але сам процес викладання і кріплення листів виконується в максимально стислі терміни;
  • Невеликими квадратними панелями 50х50 см і 80х80 см. Фанерні листи викладаються з перев'язкою стиків в рядах. Цей спосіб ідеально підходить для укладання одним працівником, а також для приміщень, в яких підлога виконана бетонною стяжкою.

Крім того, під укладку фанери потрібно вибрати спосіб гідроізоляції бетонної поверхні і метод кріплення матеріалу до підлоги. Швидше і найпростіше прикріпити фанеру до бетонної підлоги за допомогою клею, але в цьому випадку буде потрібно дуже докладне грунтування бетону, інакше клейова маса може просто відшаруватися від чорнової основи.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Другий спосіб – це механічне кріплення дюбелями. Наприклад, для підлоги, зібраного з бетонних плит перекриття, простіше укласти пароізоляційну підкладку і зашити поверхню фанерними квадратами. Якщо передбачається укладання великими секціями, то простіше буде приклеїти фанеру, навіть якщо бетонну підлогу виявляється не дуже рівним.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Часто фанеру через погану якість бетонної поверхні укладають на регульованих шпильках

Яким клеєм приклеїти фанеру до бетонної підлоги

Вибір підходящої марки клейової композиції безпосередньо залежить від характеру приміщення, стану поверхні бетону і товщини чорнової підлоги. Фахівці рекомендують використовувати клей під укладку у всіх випадках. На попередньо загрунтовану поверхню бетону наноситься клейова маса, після укладання листи фанери вирівнюють і притягують до бетонної підстави дюбелями.

Якщо закріпити фанеру до бетонної підлоги в квартирі багатоповерхівки, то зрозуміло, що краще за все обійтися без дюбелів. Для приміщень з постійним режимом опалення оптимальний варіантом буде недорогий водоосновні дисперсійний клей.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

У ванній кімнаті і на кухні, на дачі можна укласти фанеру на спиртовій клейовий масі. Для бюджетних варіантів укладання фанери допускається використання смоляного розплаву. Незважаючи на певну складність технології монтажу на розплаві, подібною методикою часто користуються в заміських будинках з готовою бетонною стяжкою на підлозі. Смола ідеально захищає фанеру від вологи і водяної пари, легко ремонтується, і найголовніше – влітку, в період сильної спеки, смоляний розплав стає пластичним і легко підлаштовується під навантаження від ваги мешканців і меблів в домі. В результаті під шаром фанери практично не буває пустот або відслонень.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Порада! Якщо дозволяють фінансові можливості, то найкращим варіантом буде укладання на двокомпонентних поліуретанових композиціях.

На відміну від інших марок клею, підстава з поліуретану після затвердіння виявляється більш пластичним, тому закладення стиків між листами фанери не руйнується. Зрозуміло, що якщо попередньо під фанеру на бетонну підлогу укладається підкладка, то клей не використовується.

Читайте:   Матеріали для гідроізоляції дерев'яної підлоги у ванній кімнаті

Які інструменти і матеріали будуть потрібні

Укладання фанери у багато нагадує процес наклейки керамічної плитки, з тією лише різницею, що доводиться додатково нарізати і розкроювати листи на заготовки і фіксувати їх дюбелями.

Тому крім інструментів для клею – шпателя, ємності для розведення клейової маси і міксера, потрібно невеликий набір столярних інструментів:

  • Електролобзик, бажано з вбудованою лазерною указкою;
  • Наждачний папір для ручної затірки задирок і кромок фанери;
  • Будівельний рівень довжиною 70 см і 150 см, рулетка, комплект металевих лінійок;
  • Шуруповерт або електродриль з комплектом свердел, дюбелів з пластиковими пробками.

Крім того, для укладання потрібно буде зробити шаблон контролю ширини стиків, купити матеріал для їх закладення, грунт і саму фанеру. Для грунтування під смолу або бітумну мастику підійде праймер на уайт-спірит, в інших випадках можна використовувати акрилову композицію.

Яку фанеру краще вибрати

Більшість помилок, що допускаються в процесі укладання фанерних листів на бетонну основу, пов'язані з неправильним вибором марки і сорти матеріалу. На початку два слова про сортності фанери. Сортів за існуючими нормами всього п'ять. Бездефектну фанеру позначають індексом Е, для берези і Ех – для хвойного шпону. Листи з великою кількістю дефектів відносять до IV сорту. Всі інші сорти класифікуються залежно від ступеня дефектності.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Марки фанери представлені в таблиці нижче.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Для укладання невеликими панелями краще всього вибирати матеріал товщиною не менше 12 мм, першого сорту. У ванну, коридор і кухню вибираємо ФК або ФСФ, в зал підійде НШ.

Під укладку на бетонну підлогу великими листами товщина повинна бути 15-20 мм, можна взяти ФБА або ФКМ. Якщо в подальшому планується тільки під чистове декоративне фарбування підлоги, то потрібно використовувати ФСФ або ФК, у неї і стійкість до зношування, і якість шпону вище.

Розрахунок кількості фанери

У продаж фанерні листи надходять в декількох типах розмірів. Тому, якщо укладання планують невеликими секціями, досить розрахувати кількість панелей на одному аркуші. Залишається дізнатися необхідну кількість заготовок на укладку в одній кімнаті, і можна порахувати витрату фанери в листах.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Зрозуміло, що попередньо потрібно буде розрахувати витрати в найбільш складних кутах і переходах кімнати.

Як приклеїти фанеру до бетонної підлоги без лаг

До укладання матеріалу можна приступати лише після розкрою листів, розкладки вирізаних секцій на бетонній підлозі і остаточної підгонки за розмірами. Зробити це потрібно заздалегідь, а після закінчення примірки готові деталі складають для грунтування і просушування в окремому приміщенні.

Перевірка бетону на вологість і підготовка підстави

Якщо бетонна стяжка підлоги була залита зовсім недавно, то доведеться почекати, як мінімум 12-16 днів, поки не закінчаться усадочні процеси, які не позначаться «ями», тріщини і дефекти поверхні. Всі тріщини і відколи на бетоні відзначаємо на ескізі, для того щоб внести поправки в розмітку забивання дюбелів. Якщо при укладанні на бетонну підлогу кілька дюбелів потраплять в тріщину або в шов між плитами, то може з'явитися скол або висипання забивання стику.

До відома! Будь-бетон сильно пилить, тому напередодні укладання його вимивають або пилососять. Вологість поверхні можна визначити за допомогою фільтрувального паперу і солі.

Паперовий аркуш укладають на бетон і зверху насипають невелику гірку харчової солі. Все це накривають скляною банкою. Якщо бетон вологий, на папері з'явиться ледь помітне волога пляма.

Читайте:   Гідроізоляція підлоги в квартирі перед стяжкою - покрокова інструкція

Грунтовка статі

Праймер під бітумну мастику або смолу можна і потрібно наносити напередодні укладання фанери, навіть не чекаючи повного висихання бетону. Та волога, що залишилася в стягуванні, укладанні не завадить, набагато більше неприємностей доставляють водяні пари в повітрі. Грунтовка під бітум контактує з парами, в результаті чого на бетонній підлозі з'явиться тонка мікроплівка води, до якої смола і бітум прилипають погано. Тому швидко грунтуем бетон валиком і практично відразу наносимо мастику або смолу.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Акрилову або ПУ – ґрунтовку наносимо виключно пензлем і ретельно розтираємо матеріал на бетонній поверхні, аж до появи дрібних бульбашок. Потрібно видавити мікропухирці повітря з поверхні підлоги, інакше грунт проникне неглибоко. У цьому випадку укладання фанери можна починати тільки після остаточного висихання бетону.

Як покласти і приклеїти фанеру до бетону

Укладання листів виконують рядами, починаючи від дальньої стіни, зазвичай від вікна. Спочатку потрібно внести в приміщення необхідну кількість заготовок для одного ряду, викласти їх на підлозі і пронумерувати, позначивши послідовність укладання. Далі наносимо на бетонну підлогу готовий клей, для цього використовуємо зубчастий шпатель. Клейову масу наносимо хвилями без пропусків.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Якщо не ставити дюбеля, то площину статі доводиться підганяти вручну подібно плитці

Між стіною і першим листом укладаємо шаблон або рейку, шириною 10 мм, у такий спосіб формуємо деформаційний стик. Укладаємо фанеру і злегка притискаємо її до підлоги. Далі свердлимо отвори під кутові дюбеля і забиваємо кріплення, контролюючи горизонтальне положення листа фанери за допомогою будівельного рівня.

Укладаємо новий шаблон, і можна переходити до укладання наступної панелі. Остаточне кріплення дюбелями уздовж швів можна виконати не раніше ніж через добу. Як тільки ряд повністю був укладений, шаблони потрібно витягти.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

У кожному конкретному випадку доводиться шукати оптимальний варіант нанесення клейової маси і укладання листів на дюбеля, один із способів постелити фанеру на бетонну підлогу відео

Перевірка якості укладання

Може так статися, що заготовка лягла на клей не повністю, один з кутів залишився в підвішеному стані. Тому після укладання кожну секцію простукують рукояткою молотка. Якщо звук виявиться «порожнім», лист доведеться піднімати і переукладивать повторно. Особливу увагу приділяємо наявності порожнеч вздовж швів. В цьому випадку лист можна не піднімати, а спробувати задути в щілину між бетоном і фанерою невелику кількість клею або монтажної піни.

рекомендації

Основна проблема укладання фанерних листів пов'язана з трудомісткістю вирівнювання поверхні. Рідко коли вдається укласти секції так, щоб вийшла ідеально рівна і плоска поверхня. Тому після завершення укладання фанери на бетонну підлогу її поверхню обов'язково шліфують машинкою.

Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Менш запорошений і трудомісткий спосіб підгонки поверхні передбачає використання віконного скла великого розміру. Після укладання фанерних секцій на підлогу викладається лист, і маркером відзначають місця розташування випирають крайок, «окрайців» або кутів. Використовуючи картинку на склі, ручний шлифмашинкой вдається підігнати поверхню не гірше, ніж промисловим апаратом.

висновок

Укладання фанери на бетонну підлогу має лише один недолік – високу вартість матеріалу. Витрати на покупку фанерних листів виходять в 2-3 рази вище, ніж в разі ДВП або ОСБ. Але вкладені в фанеру гроші цілком виправдовують себе, як за рівнем якості статі, так і по довговічності покриття.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*