Головна / Як побудувати дім / Фундамент / Утеплення цоколя будинку своїми руками

Утеплення цоколя будинку своїми руками

Утеплення цоколя будинку своїми руками

Утеплення цоколя будинку (фундаменту) є не менш важливим, ніж утеплення стін або даху. Через неправильно утеплений фундамент відбувається до 40 відсотків втрат тепла. Це робить неефективним проведення інших утеплювальних робіт. Дана процедура вимагає великої уваги, але в той самий час не відрізняється особливою складністю. Спробуємо розібратися, що таке утеплення цоколя будинку, чим утеплювати і чи потрібно утеплювати цоколь взагалі.

Для чого утеплюють цоколь

Ні дерев’яні, ні цегляні будинки не терплять підвищеної вологості, тому при технологічно коректному утепленні цоколя утворення конденсату в холодні періоди року буде виключено. Ще півстоліття тому, для вирішення такої проблеми активно застосовувалася глина, перемішана з соломою, але сучасні матеріали володіють більш високими ізоляційними характеристиками, що дозволяє набагато ефективніше знизити енерговитрати.

Перш ніж утеплити цоколь будинку зовні, рекомендується з’ясувати, в яких випадках подібна процедура необхідна:

 • якщо в будинку є додатковий простір (підвал), що сприяє підвищенню втрат тепла;
 • якщо спостерігаються «протяги», навіть після облаштування стін;
 • якщо фундамент промерзає в холодний період року;
 • якщо холодні ґрунтові води знаходяться дуже близько до місця розташування вашого будинку;
 • якщо простерігається поява конденсату на вікнах, що свідчить про підвищену вологість будинку.

Види утеплення

Існує два види утеплення цоколя: внутрішнє і зовнішнє. Також існує помилкове припущення, що перш ніж утеплити цоколь будинку зовні необхідно обладнати підвальне приміщення опалювальною системою, в протилежному випадку належного ефекту не буде. Та насправді все навпаки: якщо правильно утеплити фундамент, то витрачатися на підвал більше не буде потреби. Також буде виключено негативний вплив на вашу оселю наступних чинників навколишнього середовища:

 • промерзання стін;
 • постійний «штурм» фундаменту і стін вологою;
 • розширення грунту при великих морозах.

Створення сприятливих умови вбереже цоколь будинку від передчасного старіння, і, що найголовніше, розтріскування. Перед тим, як утеплити цоколь будинку, потрібно розібратися в потрібних будівельних матеріалах.

Читайте:   Що таке фундамент з азбестоцементних труб

Утеплювачі для цоколя

Існує цілий ряд традиційних утеплювачів, що відрізняються високою ефективністю, терміном експлуатації і доступністю в ціні і легкістю в застосуванні:

 • пінополістирол;
 • мінвата;
 • спінений пінополіуретан;
 • пінопласт;
 • керамзит і ін.

Оскільки цоколь дуже часто контактує з водою, фахівці рекомендують експлуатувати утеплювач з найменшим коефіцієнтом вбирання вологи.

До таких належать всі види спінених матеріалів, такі як пінопласт, пінополістирол і спінений пінополіуретан. Як не дивно, але керамзит також добре проявив себе в цій сфері.

Підготовчі роботи

Чи потрібно утеплювати цоколь розібралися. Тепер перейдемо до етапу підготовки. З чого ж почати? Дана процедура однаково добре підходить, як при використанні пінопласту, так і пінополістиролу. Вона передбачає такі роботи:

 • По периметру будинку необхідно заглибитися, для цього викопується траншея вздовж цоколя до глибини фундаменту, ширина – 50 см.
 • Очищення цоколя від бруду, і при необхідності його вирівнювання.
 • Перед тим, як утеплити цоколь пінопластом, потрібно здійснити гідроізоляцію цоколя і фундаменту. Для цього використовується бітумна мастика, яка наноситься в два шари. Важливо пам’ятати, що наносити другий шар можна тільки тоді, коли перший шар абсолютно висохне і застигне.
 • Виконується монтаж утеплювача.

Монтаж плиткового утеплювача

Плитковими утеплювачами можуть бути як спеціальні утеплені панелі для цоколя, так і звичайні пінопластові. Панелі є одночасним вирішенням як теплоізоляційної, так і естетичної проблеми. Однак важливо розуміти, що монтаж таких панелей вимагає великої майстерності, вміння, часу і праці. Крім того, такі панелі слугують також облицюванням цоколя, тому не можна допускати помилок – їх виправити неможливо. А погано проізольовані шви принесуть більше шкоди, ніж користі. У зв’язку з цим новачкам в ремонтно-будівельній сфері варто використовувати більш простий матеріал та бажано проконсультуватися у професіоналів на предмет, як утеплити цоколь пінопластом.

Читайте:   Гідроізоляція фундаменту

Кріплення пінопласту (пінополістиролу) складається з двох етапів:

 • Площина пінопласту покривається рівномірним шаром клейкої суміші, так щоб не спостерігалося наявність прогалин.
 • Після того, як плита була закріплена на стіні, її потрібно надійно зафіксувати. Для цього застосовуються спеціальні пластикові новосели з широкими капелюшками, в які забиваються пластикові дюбелі.

Якщо ж зверху утеплювача замість штукатурки передбачений настил сайдингу, або обробка короїдом, то необхідно попередньо змонтувати решітку і в порожі місця між стійками вкласти утеплювач. Ізолятор монтується на висоті 20 см, від рівня грунту (відштовхуватися потрібно від глибини траншеї). Шви, природно, обробляються монтажною піною. Далі монтується другий шар решетування, на який буде, безпосередньо, кріпитися сайдинг або вагонка. На завершальному етапі траншея засипається піском на 3/4, решта – грунт.

Застосування спіненого поліуретану

Для використання пінополіуретану необхідна наявність спеціальної установки, яка під великим тиском подає рідкий поліуретан. Цей матеріал при взаємодії з повітрям починає пінитися, рівномірно покриваючи фундамент і цоколь без прогалин. Звичайно, таке утеплення цоколя набагато дорожче вищезгаданої теплоізоляції пінопластом, але ефект набагато кращий. Спінений поліуретан відштовхує вологу, не покривається пліснявою і не горить.

Утеплення цоколя будинку керамзитом

Керамзит за рахунок своєї пористої структури добре вбирає вологу, що для утеплення фундаменту не дуже добре. Однак, якщо його використовувати за певним технологічним сценарієм, то в якості утеплювача він також підійде. Для цього потрібно дотримуватися наступних технологічних етапів:

 • Необхідно вирити вздовж фундаментну траншею, глибиною в основу і завширшки не менше одного метра.
 • Потім потрібно настелити руберойд в траншеї, таким чином, щоб він піднімався як на стіни будинку, так і самої траншей. Шви, природно, проклеюються, а стіни покриваються бітумною мастикою.
 • Потім у рів засипається керамзит, неоднорідною фракцією. Це дозволить уникнути завоздушенних ділянок в шарі утеплювача. По мірі засипання керамзиту, його бажано утрамбовувати.
 • На площині цоколя виконується кріплення решетування, яке обшивається дошками. В результаті виходить конструкція подібна дерев’яній опалубці, яка створюється по периметру всього будинку. У таку дерев’яну систему заливається розведена з водою глиняна суспензія, товщиною до 15 см. Весь інший простір заповнюється керамзитом. В кінці опалубка закривається кришкою під кутом не менше 45 градусів, це захистить цоколь від накопичення опадів.
 • Завершальним етапом є закриття траншеї ще одним шаром руберойду, на який насипається пісок, який слугує хорошою основою для створення бетонного вимощення.
Читайте:   Чим закрити цоколь будинку на гвинтових палях: всі способи

Роботи по оздобленню

Даний етап носить переважно декоративний характер. Оздоблювання вже утепленого цоколя потрібно проектувати ще перед початком процесу утеплення. Якщо планується в якості оздоблювального матеріалу використовувати сайдинг або дерев’яну вагонку, то, перш за все, потрібно створити якісне решетування будівлі до самого фундаменту.

При використанні дерев’яних брусків, їх обов’язково потрібно просочити антикорозійним розчином, що захищає деревину від гниття і від утворення цвілі. Частина бруска, що буде опускатися нижче рівня землі і буде контактувати з грунтом, рекомендується покрити додатковим шаром бітумної мастики або смолою.

У випадках, коли застосовується керамзит, фахівці рекомендують для додаткового захисту поверхні використовувати міцну і стійку до природних явищ декоративну мозаїку або плитку. Вона повинна монтуватися таким чином, щоб між плитками був однаковий зазор, який досягається використанням спеціальних плиткових хрестиків.

Після висихання розчину, що клеїть, вони виймаються, а порожнечі, що утворилися закладаються спеціальною затиркою на основі цементу. Така обробка утепленого цоколя створює додатковий захисний шар.

Результатом якісного проведення утеплювальних робіт цоколя (фундаменту зокрема) стане, надійний теплий будинок, який не буде схильним до утворення конденсату в кімнатах та появи небажаної і шкідливою для здоров’я чорної цвілі. Звичайно, запорукою успіху є використання тільки якісних сертифікованих будівельних матеріалів. Саме така, на перший погляд, дрібниця звичайно стає причиною швидкого розтріскування створених утеплювальних конструкцій з подальшою руйнацією всього будинку.


Рекомендуем прочитать:




Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*