Головна / Будівлі на ділянці / Альтанка своїми руками для відпочинку на дачі

Альтанка своїми руками для відпочинку на дачі

Альтанка своїми руками для відпочинку на дачі

Зведена своїми руками альтанка – найкраща прикраса будь-якого заміського володіння. Її проектування і будівництво слід виконувати з урахуванням особливостей наявного на ділянці ландшафтного дизайну. Головними критеріями при виборі архітектурної форми і варіантів декору такої споруди вважаються практичність, зручність в експлуатації, привабливість зовнішнього вигляду і максимальна функціональність.

Закриті та відкриті конструкції – в чому різниця?

Дачні споруди ділять на відкриті (їх називають ротондами, навісами), закриті та напіввідкриті (класичний варіант). Перші із зазначених – це легкі споруди, що складаються з даху і каркасу, які підійдуть для скромних за площею заміських ділянок. Вони створюють прохолоду і тінь, необхідну для хорошого дачного відпочинку, і не затуляють собою інші архітектурні об’єкти.

Закриті альтанки – це невеликі будиночки з вікнами та дверима. У них влаштовують літню кухню, встановлюють мангал, каміни, проводять електрику та інші комунікації. У таких будівлях комфортний відпочинок можливий і влітку, і взимку.

Закриті споруди на дачах будуються досить рідко. Здебільшого власники дач воліють зводити замість них полегшені споруди з безрамним холодним склінням, яке захищає альтанку від негоди. Подібні конструкції теж вважаються закритими. Але в зимовий час користуватися ними не можна.

Різновидом закритих споруд є і популярні серед сучасних дачників альтанки з полікарбонатними навісами і стінами. Їх називають павільйонами. Такі споруди захищають від дощу, вони не продуваються вітрами, що гарантує відмінне проведення часу на природі в негоду.

Напівзакриті конструкції – найпоширеніший вид альтанок. Вони робляться з металу і дерева, прикрашаються різьбленими елементами, шторами і іншими декоративними деталями в залежності від стилю, в якому вони будуються.

Матеріали для спорудження каркаса і обшивки – які використовуються?

Скелет будь-якої альтанки нескладно зробити з профільних і круглих металевих і полімерних труб, невеликого по перетину кругляка або звичайного дерев’яного бруса. Сталеві каркаси з’єднуються в одну конструкцію за допомогою зварювання або за допомогою кріпильних метизів. Їхні елементи в обов’язковому порядку обробляються спеціальними розчинами, що запобігають корозії.

Каркаси з дерева покриваються декількома шарами захисної суміші. Споруди з полімерних труб не потребують будь-якої додаткової обробки. Але такі альтанки не відрізняються особливою міцністю. У них не можна встановлювати мангали і печі. Небажано залишати полімерні конструкції на зиму. Їх рекомендується демонтувати з настанням холодів і знову збирати з приходом весни.

Обшивку альтанок виконують різними матеріалами. Для цих цілей підходить вагонка, блок-хаус, стругана дошка, бамбукові вироби, тканини, алюмінієві профлисти, ПВХ плівки, скло, полікарбонат і навіть колишні у вживанні дерев’яні піддони.

Існують альтанки, що зводяться без каркаса. Подібні споруди будуються з газобетонних блоків або цегли, яка встановлюється на фундамент. Безкаркасні альтанки вимагають чималих фінансових витрат. Побудувати їх своїми руками непросто. Грамотно виконати цегляну кладку зможе не кожен майстер-самоучка.

Конфігурація і розміри альтанок – що врахувати?

Споруди для відпочинку на дачі робляться найрізноманітніших форм. Виділяють кілька найбільш популярних конфігурацій альтанок:

 • круглі;
 • прямокутні;
 • багатокутні;
 • комбіновані.

Круглі альтанки – це класика. Вони називаються ротондами. Такі споруди з легкими навісами встановлюються на дерев’яні або металеві стовпи. Їх обшивку роблять з очерету і вербових прутів, полікарбонату і пластика. Ротонди рекомендується зводити в випадках, коли головний будинок на ділянці має в своїй архітектурі склепінні вікна, вигнуті дашки і арки, інші криволінійні елементи.

Читайте:   Гараж своїми руками з металопрофілю - покрокова інструкція та креслення

Альтанки прямокутної форми виготовляють з цегли (капітальні споруди для використання цілий рік), або деревини. Якщо подібну споруду планується експлуатувати тільки влітку, то її зводять з полікарбонату, що встановлюється на металевий каркас. У прямокутних альтанках завжди знаходиться місце для барбекю або мангала.

Багатокутні конструкції являють собою дерев’яні або ковані споруди з основою у вигляді восьми, або шестикутника. Вони відмінно вписуються в будь-який ландшафтний дизайн. Тому їх називають універсальними. Багатокутні альтанки підходять і для великих ділянок, і для зовсім маленьких.

Комбіновані конструкції своїми руками побудувати важко. Вони поєднують в собі кілька різних форм. Подібні будови зводяться за кресленнями, складеним професіоналами, і облаштовуються фахівцями.

Розміри розглянутих споруд вибираються в залежності від функціональності, кількості людей, які будуть в ньому відпочивати, площі ділянки. За існуючими стандартами для якісного дачного відпочинку одній людині потрібно 1,5-2 квадрата вільного простору альтанки висотою 2-2,5 м. Саме на ці цифри слід орієнтуватися при складанні проекту.

Дачний будиночок з дерева – початок будівництва

Каркасна дерев’яна альтанка своїми руками будується без особливих труднощів. Домашньому майстру потрібно:

 • вибрати місце, де буде стояти будиночок для відпочинку;
 • зробити креслення майбутньої конструкції;
 • підготувати майданчик під альтанку;
 • залити фундамент;
 • звести споруду, накрити її дахом;
 • виконати обробку готової споруди.

На практиці все відбувається наступним чином. Складається схематичний план дачної ділянки, на якому зазначаються наявні споруди і місце, де буде стояти альтанка. Потім робиться креслення конструкції. На ньому вказуються розміри павільйону для відпочинку.

Підготовка майданчика під альтанку вимагає видалення родючого шару грунту. Якщо літній павільйон будується на супіщаних і піщаних грунтах, місце встановлення альтанки засипається дрібним будівельним сміттям, щебенем або відсівом та трамбується.

Вибирається тип опори для побудови. Його роблять шляхом заливання стовпчиків з бетону, установки цегляних опор або готових залізобетонних блоків. Останній варіант найшвидший. Дистанція між окремими стовпчиками фундаменту витримується близько 150-200 см. Якщо каркас споруди планується виготовляти з профільної труби 6х6 см, відстань буде 200 см, з дерев’яного бруса 10х10 см – 150 см.

Опори монтуються строго за рівнем, накриваються зверху згорнутим в кілька шарів руберойдом. Замість нього дозволяється застосовувати бітумну мастику. Поверхня стовпчиків обробляється ними двічі. Проводиться монтаж нижньої обв’язки. Бруси з’єднуються цвяхами або шурупами довжиною 1,5-2 см. Бажано додатково використовувати куточки. Тоді споруда вийде максимально міцною і довговічною.

Наступний крок – монтаж стійок. Вони розташовуються по кутах споруди, біля стовпчиків, в передній частині альтанки – з двох сторін від входу. Опори потрібно ставити вертикально, використовуючи схил або будівельний рівень. Стійки фіксуються.

Зведення дерев’яного павільйону – завершальні етапи робіт

Після закріплення вертикальні стійки зв’язуються за допомогою верхньої обв’язки. Вона кріпиться куточками і цвяхами. Потім облаштовується підлога. Її роблять з дощок, які попередньо просочуються антибактеріальним розчином. На покладену підлогу бажано відразу нанести масляну фарбу або обробити її лаком.

Монтується середня обв’язка альтанки з дерева. У вертикальних опорах під брус робляться поглиблення в 2-3 см. У них встановлюється обв’язування. Каркас готовий. Його фарбують, використовуючи масляну суміш, якою оброблялася підлога майбутньої альтанки.

Збирається кроквяна система. Її споруджують з трикутників, які монтуються на каркас альтанки. Фіксація крокв виконується цвяхами, які забиваються безпосередньо в елементи верхньої обв’язки. Витрати часу на установку такої покрівлі мінімальні. Але при сильних поривах вітру вона не захищає альтанку від заливання. Вирішується ця проблема монтажем даху зі звісами.

Для облаштування даху, який виступає за межі павільйону, під крокви необхідно зробити спеціальні посадкові місця. Візуально вони виглядають як трикутники.

Випилювати деревину під кожен трикутник окремо немає сенсу. Береться одна дошка, в ній робиться отвір необхідної форми. Такий шаблон приміряється до бруса, при необхідності підганяється. Після цього заготовка по черзі приставляється до всіх крокв. Робляться відмітки олівцем. Вирізаються виїмки на кроквах і встановлюються трикутники з фіксацією їх цвяхами і куточками.

Читайте:   Як побудувати альтанку для дачі своїми руками, креслення і розміри

По обидва боки від даху і по всій її поверхні монтуються поперечки. Вони виконують функцію решетування. Конструкція забарвлюється і накривається обраним покрівельним матеріалом.

Залишається облицювати нижню частину альтанки з дерева. Оптимально використовувати для цих цілей вагонку, на яку нанесена масляна фарба.

Будівлі з дерева з пічним обладнанням – літня кухня на дачі

Дерев’яні альтанки дозволяється оснащувати пристроями, призначеними для приготування їжі. Якщо встановити в дачний павільйон барбекю, мангал, камін або піч, він перетвориться в справжню літню кухню. Але обсяг робіт в цьому випадку буде немаленьким.

Альтанки з зазначеними пристроями зводяться за спеціальними проектами. У них окремо обмовляється тип фундаменту під саму споруду і під пічне обладнання. Підстава під павільйон зазвичай робиться стрічковим або стовпчастим, під камін, мангал – плитковим. Проекти включають в себе:

 • окрему схему димоходу;
 • опалювальну конструкцію;
 • креслення з формою і геометричними розмірами печі;
 • схеми розводки водопроводу і електропроводки, вентиляції, якщо будиночок будується для експлуатації цілий рік.

Деревина – горючий матеріал. Тому проектувати і будувати дерев’яні альтанки своїми руками не рекомендується. Цю роботу довіряють професіоналам, які не допускають помилок, здатних стати причиною загоряння дачного павільйону.

Металева альтанка своїми руками

Дачні павільйони з металу будуються на глинистих, піщаних і скельних грунтах. Вони не споруджуються на водонасичених і пилових грунтах. Для зведення таких альтанок потрібно наступний набір матеріалів та інструментів:

 • оцинковані монтажні скоби;
 • сталеві пустотілі труби товщиною 2-4 мм;
 • прутки для решетування;
 • коловорот або будівельний бур;
 • дахове покриття (м’яка черепиця, полікарбонат);
 • цемент, пісок;
 • дерев’яна вагонка для облицювання стін;
 • фарба по металу;
 • шуруповерт;
 • свердла і дриль;
 • будівельний рівень;
 • перфоратор;
 • оцинковані саморізи;
 • зварювальний агрегат;
 • болгарка.

На кресленні, за яким буде робитися металева конструкція, вказуються її габарити і параметри всіх частин. Грамотно складена схема будівлі – запорука надійності готової споруди і точного розрахунку матеріалів, необхідних для його зведення.

Альтанку з металу розташовують на добре розчищеному майданчику. З обраного місця видаляють дерен (близько 20 см). В міні-котлован, що утворився, засипається шар (10 см) просіяного піску, який ретельно трамбується. Зверху укладається тротуарна плитка або бруківка. Замість цих матеріалів утрамбований пісок дозволяється заливати розчином цементу і води.

Коли майданчик під альтанку застигне, на ній зводиться опалубка з дощок. Після затвердіння бетону дерев’яні елементи останньої демонтуються. По периметру монтуються опорні стійки (профільні, круглі труби). Вони встановлюються в отвори, зроблені буром або коловоротом. Глибина виїмок під опори – близько 100 см.

Труби встановлюються за рівнем, суворо вертикально. Знизу і посередині вони зварюються металевим швелером 10х10 см. У верхній частині опори обв’язуються профільною трубою 4х6, 4х4 см. Виходить жорсткий і дуже надійний каркас.

Система крокв зварюється на землі. Її виготовляють з труб 2х2 см. Крокви виготовляються по частинах або суцільними. У першому випадку окремі елементи системи піднімаються на дах і там остаточно зварюються. Якщо кроквяна конструкція збирається цілком, всі її частини з’єднуються воєдино на землі. Підняти таку важку систему на висоту в 2-3 м без спецтехніки проблематично. На даху крокви додатково зв’язуються сталевими трубами.

Зовнішня обшивка і внутрішнє оздоблення будівлі з металу

Каркас і дах альтанки очищаються від плям масла, іржі, грунтуються, потім фарбуються. Обшивка металевої споруди проводиться:

 • кольоровим або прозорим полікарбонатом;
 • вагонкою;
 • сайдингом;
 • дошкою;
 • дерев’яними рейками;
 • імітацією бруса.

Кроквяну систему накривають вологостійкими фанерними листами товщиною 12 мм. Після цього настилають поверх них обраний матеріал. Фахівці радять використовувати м’яку покрівлю. Вона прекрасно виглядає і характеризується тривалим терміном експлуатації.

Читайте:   Навес для машины на даче - материалы и как построить

Якщо альтанку планується використовувати протягом усього року, потрібно подбати про облагороджування її підлоги. На бетонну основу монтуються дерев’яні лаги. Їх роблять з брусків 5х10 см. Зверху лаги накриває декінг, керамічна плитка або дошка.

Внутрішнє оздоблення виконується вагонкою з деревини. Найпоширенішими є оздоблювальні вироби з сосни. Вони мають доступну вартість і непоганий експлуатаційний потенціал. Вагонка з осики, липи, вільхи трохи дорожче. Букові, дубові, кедрові, липові планки використовуються рідко. Монтаж проводиться швидко і без проблем, завдяки наявності на рейках шипа і паза. Таке з’єднання гарантує відсутність зазорів в облицюванні. Для додання обшивці особливого шику вона покривається лаком, що підкреслює натуральну красу деревини.

Популярний матеріал для обробки металевих альтанок – стільниковий полікарбонат. Його листи монтуються встик. Один з одним вони з’єднуються спецпрофілями. Фіксація матеріалу виконується саморізами. Під них обов’язково підкладаються термошайби, які забезпечують повну герметичність місць кріплення полікарбонату.

Після встановлення край листів обробляються. Нижній торець полікарбонатного покриття закривається перфорованою стрічкою, верхній – герметичною. Така схема дозволяє волозі безперешкодно стікати по каналах панелей і виключає ймовірність потрапляння дрібного пилу всередину полікарбонатних виробів.

Будиночок з цегли, будівельних блоків – капітальна споруда на століття

Дачна альтанка з цегли або різних будівельних блоків – масивна будівля. Тому воно встановлюється на потужний фундамент. Відкриті цегляні павільйони ставлять на пальові й стовпчасті підстави, закриті – на стрічкові або армовані плитні. Якщо в альтанці планується установка мангала, каміна, барбекю, під них облаштовуються окремі фундаменти, які не стикаються з основним.

Зведення цегляної або кам’яної альтанки з дахом – складний та тривалий процес. Алгоритм виконання операції наступний:

 • Готуються ескізи літнього будиночка і пічного обладнання;
 • Готується майданчик за описаною раніше технологіією;
 • Заливається фундамент. Його поверхня обробляється мастикою на основі бітуму;
 • Споруджуються опори з каменю або цегли. Їх виганяють або до кроквяної конструкції, або на деяку відстань від підлоги;
 • Зверху опори обв’язуються брусом. На нього монтується кроквяна система, на якій потім встановлюється решетування. Останню рекомендується робити суцільною, щоб не витрачатися на обшивку стелі альтанки зсередини декоративним матеріалом;
 • На решетуванні кріпиться дахове покриття;
 • Зводиться мангал, барбекю;
 • Робляться стіни (якщо вони передбачені проектом);
 • Настилається підлогове покриття.

Підлоги накривають дерев’яним настилом (дешевий, але не дуже довговічний варіант), диким каменем, плиткою. Капітальна альтанка готова прийняти своїх гостей.

Альтанки з підручних матеріалів – оригінально і недорого

Якщо витрачатися на покупку оздоблювальних виробів не хочеться, альтанку своїми руками реально спорудити з непотрібних речей. Наприклад, з порожніх пластикових пляшок. З них вийдуть незвичайні стіни, які захистять будівлю і відпочиваючих в ній людей від дощу і сонячних променів.

Будується така альтанка за розглянутими вище принципами. Вирівнюється майданчик під павільйон, робиться фундамент. На нього встановлюється дерев’яний або металевий каркас. Між верхньою і нижньою рамою останнього ставляться пляшки. Їх насаджують на прутки з металу. Бажано використовувати тару однакового розміру і конфігурації, щоб отримати по-справжньому привабливу зовні альтанку.

Невеличке будівництво нескладно спорудити і зі скляних пляшок. Вони монтуються рядами по аналогії з цегляною кладкою. Горлечка тари укладають всередину будівлі, денця – назовні. Між собою пляшки з’єднуються розчином з цементу і води.

Стіни дачних альтанок роблять і з дерев’яних европаллет. Закріпити їх на каркасі зможе будь-який дачник. Така робота займає мінімум часу. Готові стінки фарбуються в той чи інший колір, надаючи споруді оригінальний вид. Каркас саморобної альтанки можна обшити лозою, або стеблами очерету. Ці природні матеріали підходять для оздоблення стін і даху. Такі незвичайні міні-павільйони найкраще встановлювати біля невеликого ставка, болота, серед дерев. Тоді вони зливаються з навколишньою природою і гармонійно виглядають на ділянці.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*