Головна / Будівництво і ремонт своїми руками / Утеплення стелі в дерев’яному будинку зовні і зсередини

Утеплення стелі в дерев’яному будинку зовні і зсередини

Утеплення стелі в дерев’яному будинку зовні і зсередини

Утеплення стелі в дерев’яному будинку виконується зовні і зсередини. У статті мова піде про те, як утеплити дерев’яну стелю з чотирьома засобами: тирсою, пінопластом, керамзитом та ватою.

Слід розуміти, що утепляти потрібно комплексно: зовні та зсередини. У першому випадку проводяться заходи по теплоізоляції горища будівлі. У другому – захист будинку від проникнення холодного повітря здійснюють за допомогою монтажу спеціальних матеріалів з боку житлових приміщень. Для теплозахисту застосовуються м’які (мінеральна вата), сипучі (керамзит) і тверді вироби (екструдований або звичайний пінополістирол).

Тирса – екологічний і недорогий варіант для утеплення стелі

У багатьох виникає питання, чим утеплити стелю? Парадоксально, але для цього підходять навіть відходи. Використання відходів, одержуваних при обробці деревних виробів, дає можливість провести якісне зовнішнє утеплення стелі. Цей спосіб відомий давно. Він довів свою ефективність, а головне – його дуже просто реалізувати своїми руками.

Тирсу для запланованого заходу беруть велику або середньої величини, вона має бути сухою і без запаху плісняви. Додатково буде потрібно придбати цемент, поліетиленову плівку або пергамін (листовий, рулонний), мідний купорос, окис кальцію (вапно). Останній, будучи антисептиком, запобігає заселенню в покриття дрібних гризунів.

Товщина шару при утепленні стелі в приватному будинку з дерева варіюється від 25 до 30 см. Для отримання теплозахисної суміші з 100 кг тирси слід взяти:

 • 10 кг цементу;
 • 1 відро води;
 • 10 столових ложок купоросу;
 • 5 кг вапна.

У сухий цемент додається окис кальцію. У цю композицію засипаються деревні відходи, інші компоненти і заливається вода, яка подається порціями. Розчин при цьому постійно перемішується. Готовий склад не повинен виділяти рідини при стисканні в руці його невеликого шматка.

Читайте:   Як утеплити стіну в кутовій квартирі зсередини - огляд матеріалів і технології

Утеплення стелі на горищі виконується за наступною схемою:

 • Димар ізолюється за допомогою будь-якого вогнестійкого матеріалу.
 • Підлоги горища очищаються від забруднень.
 • Перекриття обробляється антисептиком, застеляється плівкою або пергаміном.
 • Зверху насипається тирса, яку слід утрамбовувати (досить походити по ній ногами).

Отриманий шар оглядається. При необхідності матеріал підсипається в місця пропусків і порожнин. Суміш сохне протягом 10-14 днів. Після закінчення цього терміну потрібно обережно наступити на неї. Якщо теплоізоляція не просідає і трохи похрускує, значить, всі роботи зроблені правильно.

Фахівці рекомендують проводити утеплення тирсою влітку. Тоді вона швидко висихає. А ось у дощову і холодну погоду засіб твердне довго. Через це в ній з’являється цвіль, що знижує термін експлуатації захисного шару.

Щоб утеплити дерев’яну стелю, тирсу можна змішувати з глиною в рівних пропорціях, додати воду і наносити суміш за описаною вище схемою. Товщина теплоізоляції в цьому випадку береться в межах 15-20 см.

Керамзит – популярний спосіб бюджетного утеплення стелі

Глиняно-тирсові та глиняно-цементні суміші зараз використовуються рідко. Їм на зміну прийшла технологія теплоізоляції стелі з допомогою керамзиту, який характеризується багатьма позитивними якостями. Він не гниє, демонструє чудову стійкість до перепадів температури, забезпечує високий показник звукоізоляції, його не люблять гризуни.

Якщо ви не знаєте як утеплити стелю на горищі, то технологія роботи з керамзитом дуже проста. Своїми руками він настилається так:

 • Перекриття на горищі очищається від бруду і покривається парогідроізоляційною плівкою – алюмінієвою фольгою, поліетиленом, пергаміном.
 • Окремі частини плівки проклеюються між собою скотчем. Деякі умільці застосовують руберойд. Але при підвищених температурах він виділяє в повітря токсичні сполуки. Тому майстри не радять працювати з ним.
 • Захисне покриття фіксується степлером до балок.
 • Керамзит насипається рівним шаром (15-25 см по товщині) на плівку.
 • Зверху ізолятора робиться стяжка (2-4 см) з цементу, піску і води.
Читайте:   Способи складання дров: як скласти стіс

У випадках коли горище планується пристосувати під житлове приміщення, ігрову кімнату, домашню майстерню, обладнану утеплювальну конструкцію, додатково настилають деревостружкові плити або дерев’яні дошки.

Як утеплити дерев’яну стелю ватою зовні

Більше фінансових витрат потребує утеплення стелі зовні базальтовим або мінеральним м’яким матеріалом. Його можна використовувати і для внутрішньої захисту будинку від морозу. У цьому випадку необхідно купувати щільні вироби в плитах.

Мінвата легко монтується, вважається екологічною, має малу теплопровідність, не вбирає воду, захищає житло від сторонніх звуків.

Алгоритм її застосування наведено далі:

На очищене перекриття настилається пергамін. На стики наклеюється малярний скотч. Матеріал прикріплюється до балок.

Зверху укладаються пінополістирольні плити. Зазори між ними задуваються піною.

Покриття знову застеляється пергаміном, поверх якого монтуються два шари мінеральної (базальтової) вати. Їх фіксують дерев’яними рейками і цвяхами.

Теплоізоляційна конструкція накривається пароізолятором. Поверх нього (у разі потреби) споруджується настил з дощок або робиться стяжка.

Важливо! Коли проводять утеплення потолка мінватою, її укладають максимально щільно, покриваючи всю площу перекриття. Якщо на поверхні залишиться хоча б кілька невеликих щілин, тепло стане виходити з житлового будинку.

Пінопласт – легкий в монтажі для утеплення дерев’яної стелі

Якщо вам потрібне утеплення стелі зсередини, то ідеально підійде пінополістирол. Він використовується для теплоізоляції стелі в дерев’яних будинках зсередини. Серед переваг цього матеріалу:

 • не розкладається і не гниє;
 • має невелику вагу;
 • доступна ціна;
 • висока вологостійкість;
 • простота монтування (легкість розкрою, кріплення);
 • хороші шумоізоляційні показники;
 • низька величина теплопровідності.

Недолік пінопласту в тому, що його люблять гризуни. Вони селяться в ньому і з’їдають весь шар утеплювача.

Пінополістирол в більшості випадків укладається на заздалегідь підготовлене решетування на стелі. Якщо остання має ідеально рівну поверхню, ізолятор дозволяється фіксувати без додаткового каркасу. Принцип установки розглянутого матеріалу своїми руками зрозумілий будь-якому домашньому майстрові. Він наведений далі:

 • Щілини утеплюваної основи законопачуються або задуваються піною.
 • Стеля обшивається вологозахисною плівкою.
 • З рейок створюється обрешеточна конструкція.
 • Пінопласт приклеюється (рекомендується використовувати плиткові варіанти).
 • Змонтовані вироби накриваються пароізоляційним шаром.
 • Виконується підшивка отриманого пирога гіпсокартоном або дошками.
Читайте:   Разработка котлована: как это происходит?

Кілька важливих нюансів. Пінополістирольні плити при утепленні стелі дерев’яного будинку слід укладати як можна щільніше один до одного. Якщо ця умова не виконується, на поверхні залишаться містки холоду. Оптимальна товщина шару утеплювача – 50 мм

Теплоізоляція стелі в дерев’яному будинку – зовсім нескладний процес. При грамотній його реалізації в будинку завжди буде хороший мікроклімат і ідеальна температура для комфортного життя.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*